مکان شما:

تنظیمات دامنه و رکوردهای DNS  سرویس ایمیل

پس از خرید سرویس ایمیل و اضافه کردن دامنه به آن سرویس، حالا لازم است تنظیماتی را در دامنه خود انجام دهید که اتصال سرویس ایمیل به دامنه خود را نهایی کنید.

برای این که بتوانید به سرویس ایمیل خود با دامنه اختصاصی خودتان –به عنوان مثال example.com- از طریق آدرس mail.example.com دسترسی داشته باشید، باید در NS Server دامنه‌ example.com، چند رکورد اضافه کنید.

هر دامنه، برای این که در سطح اینترنت در دسترس باشد، نیاز به یک NS Server یا کارگزار NS دارد. به زبان ساده، اتصال يک دامنه با یک سرویس‌دهنده (نظیر سرویس ایمیل یا هاست) از طريق Name Server صورت می‌پذيرد. وظیفه اصلی Name Server، ایجاد یک رابط بین آدرس IP سرویس با دامنه شما است.

تنظیمات دامنه و رکوردهای DNS در دو مرحله صورت می‌گیرد:

  • در گام نخست شما نیاز به یک NS سرور دارید که در تنظیمات دامنه ، آدرس آن را به عنوان کارگزار دامنه خود وارد نمایید.
  • در گام دوم، باید در پنل NS Server خود رکوردهایی که توسط تیم پشتیبانی اپیک در اختیار شما قرار می‌گیرد را در NS سرور خود اضافه کنید.

گام اول: تنظیم Name Server در پنل مدیریت دامنه

برای مشاهده یا ویرایش NS Sever دامنه اختصاصی خودتان باید وارد پنل مدیریتی دامنه شوید. اطلاعات ورود به این پنل زمان خرید دامنه توسط شرکت ارائه دهنده خدمات دامنه در اختیار شما قرار داده شده است. رابط کاربری پنل‌های مدیریت دامنه بسیار متنوع هستند. به همین دلیل نحوه دستیابی به بخش مدیریت و تنظیم NS Server ممکن است در پنل‌های مختلف متفاوت باشد. در دو مثال زیر نحوه مشاهده و ویرایش رکوردهای NS Server ارائه شده است:

نحوه تنظیم NS Server در nic.ir

نحوه تنظیم NS Server در nic.ir

نحوه تنظیم NS Server در server.ir

نحوه تنظیم NS Server در server.ir

برای تغییر NS سرور دامنه، پس از ورود به پنل مدیریت دامنه وارد بخش تنظیمات دامنه خود شوید و تنظیمات NS Server را پیدا کنید. در این قسمت می‌توانید آدرس NS Server خود را مشاهده یا ویرایش کنید.

در صورتی که موفق به یافتن این قسمت نشدید، می‌توانید با کارشناسان پشتیبانی ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

گام دوم: تنظیم رکوردهای DNS سرویس ایمیل در NS  Server

برای این که سرویس ایمیل روی دامنه اختصاصی شما در دسترس باشد، لازم است که در تنظیمات کارگزار NS دامنه خود، چند رکورد زیر را اضافه کنید.

  • CNAME Record
  • MX Record
  • SPF Record
  • DKIM Record
  • DMARC Record
  • Google Record

زمانی که سرویس ایمیل را خریداری می‌کرده و دامنه example.com را به سرویس خود اضافه می‌نمایید، تیم پشتیبانی اپیک مطابق شکل زیر تمامی رکوردهای لازم برای راه‌اندازی سرویس ایمیل را در قالب یک فایل برای شما ایجاد و ارسال می‌کنند:

نمونه رکوردهای ایجاد شده برای دامنه example.com

نمونه رکوردهای ایجاد شده برای دامنه example.com

برای اضافه کردن این رکوردها، ابتدا وارد سرویس دهنده NS خود شده و قسمت رکوردهای DNS را پیدا کنید. سپس رکوردهایی که از تیم پشتیبانی اپیک دریافت کرده‌اید را در این قسمت اضافه کنید.

این رکوردها باید در NS Server دامنه شما اضافه شوند تا سرویس ایمیلتان فعال شود. نحوه اضافه کردن رکوردهای دامنه، در سرویس‌دهندگان مختلف متفاوت است. در ادامه، دو پنل NS Server مختلف ارائه شده است که نحوه مشاهده یا ویرایش رکوردهای DNS در هر کدام مشخص شده است:

مشاهده و ویرایش رکوردهای DNS برای دامنه example.com در پنل NS آروان

مشاهده و ویرایش رکوردهای DNS برای دامنه example.com در پنل NS آروان

مشاهده و ویرایش رکوردهای DNS برای دامنه example.com در Cpanel

مشاهده و ویرایش رکوردهای DNS برای دامنه example.com در Cpanel


 

در صورتی که برای اضافه کردن رکوردها در پنل NS Server خود نیاز به راهنمایی داشتید، می‌توانید با کارشناسان پشتیبانی اپیک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

تست صحت تنظیمات DNS

پس از اضافه کردن رکوردهای DNS، برای اطمینان از این که رکوردها به درستی اضافه شده‌اند، می‌توانید از طریق سایت‌های زیر دامنه خود را وارد کرده و نتیجه بررسی را مشاهده کنید.

پس از این که رکوردهای DNS به درستی تنظیم شدند، حالا زمان آن است که حساب‌های کاربری را به سرویس ایمیل خود اضافه کنید. اطلاعات بیشتر در راهنمای اضافه کردن حساب‌های کاربری در پنل مشتریان اپیک ارائه شده است.