معرفی پنل مشتریان

به پنل مشتریان اپیک خوش آمدید. در این پنل می‌توانید از بین محصولات مختلف راهکار ارتباط سازمانی، محصولی متناسب با نیاز خود را انتخاب کرده و بستر ارتباطی امن و پایداری برای کاربران خود ایجاد کنید.

برای استفاده از سرویس اپیک، ابتدا در پنل مشتریان ثبت نام کنید. پس از ثبت نام و ورود به پنل مشتریان،  بدون نیاز به مراجعه حضوری، سرویس اپیک مورد نظر خود را از بین محصولات اپیک و بسته به نوع سرویس (سرویس ابری- سرویس در محل مشتری)، تعداد حساب و تعداد دامنه، و خدمات تکمیلی دیگر انتخاب کرده و سفارش خود نهایی کنید.

در سرویس اپیک، نحوه محاسبه صورت‌حساب به اندازه مصرف سرویس است و می‌توانید این صورت‌حساب‌ها را در دوره‌های پرداختی که انتخاب کرده‌اید، به‌صورت آنلاین و غیر حضوری پرداخت کنید. 

همچنین این امکان برای شما فراهم است که از طریق همین پنل؛ اقدام به ایجاد حساب ایمیل جدید نموده یا تعداد زیادی حساب را بصورت دسته‌ای در یک فایل روی سرویس خود اضافه کنید.

ثبت نام در پنل مشتریان

برای ثبت نام در پنل مشتریان، وارد آدرس https://www.panel.appeyk.com شوید. در این صفحه روی لینک ثبت نام که با فلش در شکل زیر مشخص شده است، کلیک کنید:

صفحه اول وبسایت پنل مشتریان اپیک- لینک ثبت نام

با ورود به لینک ثبت نام، صفحه‌ای مطابق شکل زیر باز می‌شود، که لازم است در تمام بخش‌ها اطلاعات صحیح را وارد کنید:

صفحه ثبت نام، فرم وارد کردن اطلاعات شخصی

توجه داشته باشید که :

– در فیلد نام (فیلد شماره 1)، نام خود را به صورت صحیح یعنی به صورت مجموعه‌ای از حروف وارد کنید. برای مثال: محمدرضا

– در فیلد نام خانوادگی (فیلد شماره 2) باید نام خانوادگی خود را با فرمت صحیح که در مورد قبلی نیز گفته شد وارد کنید. برای مثال: اکبری

-در فیلد موبایل (فیلد شماره 3) شماره موبایل خود را وارد کنید. می‌بینید که +98 که برای شماره تلفن‌های ایران است به صورت خودکار درون فیلد آمده است و تنها نیاز است ادامه شماره موبایل خود را وارد کنید. می‌توانید شماره موبایل خود را با 0 یا بدون آن وارد کنید. برای مثال هر دو فرمت روبرو برای فیلد شماره موبایل صحیح است: 09123456789 یا 9123456789

 توجه داشته باشید که در قسمت شماره موبایل و ایمیل؛ لازم است از شماره موبایل و ایمیل معتبر استفاده کنید، زیرا در صورتی که گذرواژه خود را فراموش کرده باشید، از این اطلاعات برای بازیابی گذرواژه استفاده خواهد شد. 

در صورتی که قبلا با یک ایمیل آدرس و شماره تلفن در این سامانه ثبت نام کرده باشید، امکان ثبت نام مجدد با همین اطلاعات وجود ندارد و تنها همان یک حساب کاربری خواهید داشت. 

– در فیلد ایمیل (فیلد شماره 4)، باید ایمیل خودتان را با فرمت صحیح وارد کنید. فرمت صحیح یعنی حتما ایمیل را به صورت کامل وارد کنید.
برای مثال آدرس‌های ایمیل زیر با فرمت صحیحی هستند و قبول می‌شوند:

Mohammadreza.akbari@gmail.com، Alihoseini@yahoo.com، m.fatemeh.jalali@arissystem.com

 در صورت وارد کردن آدرس‌های ایمیلی که فرمت صحیحی ندارند، بعد از زدن کلید ثبت نام اخطار “فرمت گزینه‌ی ایمیل صحیح نیست” در زیر این گزینه ظاهر خواهد شد. به چند نمونه ایمیل نامعتبر زیر توجه کنید:  

mohammadreza.akbari، alimmm@com، sara@yahoo

-در فیلد گذرواژه (فیلد شماره 5) باید گذرواژه‌ی دلخواه خود را، طبق فرمت خاصی وارد کنید تا قابل قبول باشد. فرمت صحیح گذرواژه‌ای که وارد می‌کنید به 4 شرط بستگی دارد:

  • اولین شرط قابل قبول بودن گذرواژه تعداد کاراکترهای آن است که حتما باید از 8 بیشتر باشند.
  • دومین شرط این است که گذرواژه‌ی ما باید شامل حداقل یک حرف بزرگ انگلیسی باشد مثل : A یا H یا T و ..
  • سومین شرط این است که شامل حداقل یکی از حروف خاص باشد. حروف خاص عبارت است از: ! , @ , # , $ , % , &  و …
  • چهارمین شرط این است که گذرواژه شامل عدد هم باشد.

حتی اگر یکی از این چهار شرط رعایت نشود، گذرواژه پذیرفته نمی‌شود.

– در فیلد بعد (فیلد شماره 6) باید گذرواژه‌ای را که در فیلد قبلی وارد کردید عینا تکرار کنید.

– با کلیک روی لینک بعد (فیلد شماره 7) به صفحه‌ی قوانین و مقررات هدایت می‌شوید.

– با کلیک روی گزینه‌ی ثبت نام (فیلد شماره 8)، تمام اطلاعات وارد شده‌ بررسی می‌شوند و در صورت صحیح بودن فرمت آنها، ثبت نام با موفقیت انجام می‌شود. 

با موفقیت آمیز بودن ثبت نام، پیغام زیر ظاهر می‌شود که با کلیک روی گزینه “بسیارخب” به صفحه‌ی ورود هدایت می شویم تا بتوانیم با وارد کردن اطلاعاتی که با آن ثبت نام کرده ایم وارد پنل شویم.

پس از وارد کردن اطلاعات صحیح؛ در صورتی که ثبت نام با موفقیت انجام شود، پیام زیر را خواهید دید:

پیام ثبت نام موفق

ورود به حساب کاربری پنل مشتریان

پس از ثبت نام در پنل مشتریان اپیک، حالا می‌توانید اطلاعات کاربری خود را در کادر ورود (شماره موبایل و گذرواژه) وارد کرده وارد پنل مشتریان اپیک شوید:

 

ورود به صفحه پنل مشتریان اپیک

در صورتی که نام کاربری و گذرواژه را به درستی وارد کنید، وارد صفحه پنل اپیک خود خواهید شد که در ادامه امکانات آن شرح داده خواهد شد. 

در این صفحه همانطور که مشاهده می‌کنید، لینک ثبت نام و فراموشی گذرواژه هم قرار داده شده است.

با کلیک روی لینک “قبلا ثبت نام نکرده‌ام” وارد فرم ثبت نام خواهید شد.

بازیابی گذرواژه

اگر گذرواژه پنل مشتریان اپیک را فراموش کردید، می‌توانید آنرا مجددا بازیابی کنید. برای این کار، در صفحه ورود با انتخاب لینک “گذرواژه خود را فراموش کرده‌ام” در صفحه ورود به پنل مشتریان اپیک، وارد بخش بازیابی گذرواژه خواهید شد.

در این صفحه مطابق شکل زیر از شما درخواست می‌شود جهت بازیابی گذرواژه، شماره موبایلی که پیش از این با آن در سامانه ثبت نام کرده بودید را وارد کنید:

درخواست بازیابی گذرواژه

پس از وارد کردن شماره موبایل صحیح، بلافاصله کدی را روی تلفن همراه خود دریافت خواهید کرد. این کد را در کادری که مطابق شکل زیر مشاهده می‌کنید وارد نمایید:

وارد کردن کد بازیابی گذرواژه

سپس، در صورتی که کد صحیح را وارد کنید، به صفحه تغییر گذرواژه هدایت خواهید شد:

وارد کردن گذرواژه جدید

منوی کاربری پنل مشتریان

منوی کاربری پنل کاربران، دارای قسمت‌های مختلفی است که در ادامه هر بخش را معرفی خواهیم کرد.

داشبورد پنل کاربری اپیک

مطابق شکل این منو دارای قسمت‌های زیر است:

منوی کاربری پنل اپیک

پروفایل کاربر

زمانی که با موفقیت ثبت نام کرده و وارد پنل کاربری شوید، اطلاعات شما در پروفایل کاربری قرار می‌گیرد. این قسمت با استفاده از فلش کوچکی که روبروی نام کاربری شما قرار دارد در دسترس است. زمانی که روی این فلش بزنید، مطابق شکل، امکان مشاهده یا ویرایش اطلاعات کاربری و لینک خروج از برنامه در دسترس شما قرار می‌گیرد.

پروفایل من

با کلیک روی پروفایل من، مشخصات کاربر از قبیل نام، نام‌خانوادگی، پست الکترونیکی، موبایل و مانده حساب نمایش داده می‌شود:

پروفایل کاربری اپیک

ویرایش پروفایل

با انتخاب منوی ویرایش پروفایل؛ کاربر می‌تواند اقدام به ویرایش اطلاعاتی از قبیل نام، نام‌خانوادگی، موبایل و ایمیل خود نماید. توجه داشته باشید، در این پنل امکان تغییر ایمیل به ایمیلی که قبلا توسط کاربر دیگری در این پنل استفاده شده است وجود ندارد. به عبارت بهتر، هر کاربر با یک ایمیل یکتا می‌تواند در پنل حساب کاربری داشته باشد.

ویرایش پروفایل کاربری پنل اپیک

که پس از انجام تغییرات با فشردن دکمه ویرایش، پنجره‌ای مطابق شکل زیر برای کاربر نمایش داده می‌شود.

اتمام ویرایش پنل کاربری اپیک

با فشردن دکمه بسیارخب مشخصاتی که ویرایش شده بودند پس از خروج و ورود مجدد برای کاربر قابل مشاهده خواهد بود.

خروج

با انتخاب گزینه خروج از منو، کاربر از پایگاه داده خارج می‌شود.

خروج از پنل کاربری

پس از خروج این صفحه برای کاربر نمایش داده خواهد شد:

صفحه خروج موفق کاربر از پنل کاربری اپیک

داشبورد پنل مشتریان

داشبورد پنل مشتریان اپیک محلی برای مشاهده سرویس‌های خریداری شده و مانده حساب است. زمانی که برای نخستین بار وارد این پنل شوید، داشبورد شما مطابق شکل زیر خواهد بود:

داشبورد پنل مشتریان اپیک

امکان خرید سرویس از داشبورد برای کاربران فراهم شده است و با استفاده از دکمه خرید سرویس می‌توانید به قسمت خرید سرویس بروید.

همچنین جهت افزایش حساب خود می‌توانید با زدن دکمه شارژ حساب وارد صفحه پرداخت شده و از همینجا حساب خود را شارژ کنید.

خرید سرویس جدید

راهکار ارتباط سازمانی توکا، به دو صورت قابل سفارش است، در محل مشتری یا بصورت ابری. 

 سرویس نصب در محل مشتری:

در صورتی که مشتری تمایل داشته باشد محل استقرار سرورها و تمامی زیرساخت‌های مورد استفاده در سرویس توکا را تعیین کند، می‌تواند بسته نصب در محل مشتری را انتخاب کرده و در ادامه آن سطح پشتیبانی، تعداد حساب و دامنه و همچنین در صورت تمایل خدمات تکمیلی را بسته به نیاز خود تعیین کند. گفتنی است که این بسته با توجه به استقرار سرورهای اختصاصی، هزینه بالاتری نسبت به حالت ابری دارد.

سرویس ابری

  • در سرویس ابری ، خدمات توکا در بستری از ابر به مشتریان عرضه می‌شود. در نتیجه مشتریان بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافی برای تهیه سرور، نگه‌داری و پشتیبانی آن، می‌توانند از خدمات توکا بهره‌مند شوند. این سرویس بر روی سرورهای ابری توکا ارائه می‌شود و از پشتیبانی تخصصی و کامل بهره‌مند است.
  • برای خرید هر یک از این بسته‌ها می‌توانید در پنل مشتریان اپیک و از سه مسیر مختلف اقدام کنید:

1- کلیک روی دکمه خرید سرویس در منوی سمت راست:

خرید سرویس از منو

2- خرید سرویس از طریق دکمه خرید سرویس در داشبورد:

خرید سرویس از داشبورد

3- خرید سرویس از قسمت فهرست سرویس‌ها:

خرید سرویس از قسمت فهرست سرویس‌ها

مراحل خرید سرویس

سرویس یا خدماتی که می‌توانید در پنل مشتریان اپیک خرید کنید، از هر مسیری که خرید سرویس را انتخاب کنید، وارد این صفحه خواهید شد. همانطور که مشاهده می‌کنید، در شکل زیر نام سرویس‌ها در بالای بسته نوشته شده است. 

انتخاب نوع سرویس

شما می‌توانید بسته به نوع استفاده و کاربردی که برای شما دارد، بسته مورد نظرتان را انتخاب کرده و با زدن انتخاب بسته به مرحله بعد و وارد کردن جزئیات بسته شوید:

سرویس‌های توکا ابری یا نصب در محل مشتری

انتخاب سطح سرویس

پس از انتخاب سرویس ابری یا سرویس نصب در محل مشتری، وارد صفحه انتخاب سرویس‌های توکا خواهید شد. به‌عنوان مثال در تصویر فوق، کاربر بسته نصب در محل مشتری را انتخاب کرده و با انتخاب دکمه انتخاب بسته به مرحله بعد میرود  تا از بین انواع بسته‌های موجود، یکی را انتخاب کند.  

در سرویس توکا، فارغ از اینکه بصورت ابری یا نصب در محل مشتری انتخاب شود، امکان انتخاب چهار نوع بسته برای مشتری فراهم شده است:

1.بسته برنز

 2.بسته اقتصادی

 3.بسته نقره‌ای

 4. بسته طلایی

مشاهده بسته‌های هر سرویس

مشخصات این بسته‌ها در زیر بسته قابل مشاهده است. 

همانطور که در شکل می‌بینید، تفاوت بین بسته‌های مختلف اپیک، در وجود یا عدم وجود خدماتی چون External Monitoring، مدت زمان شروع سرویس پس از پرداخت فاکتور، پشتیبانی از سرویس تحت وب ثبت تیکت، پشتیبانی تلفنی، تعداد تیکت مجاز در طول سال، تخصیص یک نفر نیروی پاسخگو به ازای تعداد کاربر، مهاجرت، به‌روزرسانی‌های ضروری توکا، به‌روزرسانی‌های ضروری سیستم‌عامل، به‌روزرسانی‌های آنتی ویروس/آنتی اسپم، زمان سرویس‌دهی در طول هفته و در نهایت حداکثر زمان پاسخگویی است:

مقایسه ویژگی‌های چهار سرویس توکا

مشاهده امکانات بسته انتخاب شده

در انتهای هر بسته، با انتخاب گزینه “شخصی‌سازی” اقدام به ساخت بسته موردنظر خود کنید. سپس در بخش بسته انتخابی، اطلاعات کلی بسته برای کاربر نمایش داده میشود. در این قسمت اگر به هر دلیلی نیاز به تغییر سرویس یا بسته انتخابی دارید، می‌توانید با کلیک روی گزینه “تغییر سرویس” به صفحه قبل رفته و سرویس دیگری انتخاب کنید. در غیر اینصورت با کلیک روی گزینه مرحله بعد وارد قسمت بعدی خرید شوید.

مشاهده ویژگی‌های بسته انتخاب شده

تعیین تنطیمات سرویس 

با کلیک روی دکمه مرحله بعد، وارد بخش تنظیمات می‌شوید. در این بخش، می‌توانید موارد زیر را مشخص نمایید:

در بخش تنظیمات کلی، تعداد اکانت و تعداد دامنه موردنیاز باید مشخص شود. تعداد اکانت یعنی تعداد حساب ایمیل مورد نیاز شما و تعداد دامنه هم، مربوط به دامنه‌های متعلق به شما است که می‌خواهید سرویس توکا را روی آن‌ها داشته باشید.

تعیین تعداد حساب و تعداد دامنه مورد نیاز

در قسمت اطلاعات شرکت، می‌توانید نوع شرکت را که به سه دسته معمولی، تحقیقاتی و دانشگاهی، خیریه و بدون سود تقسیم بندی شده است انتخاب نمایید.

توجه داشته باشید که شرکتهای تحقیقاتی و دانشگاهی، یا شرکت‌های خیریه پس از تائید نوع فعالیت، مشمول دریافت 25درصد تخفیف روی سرویس توکای خود خواهند شد.

انتخاب نوع فعالیت شرکت

در قسمت اطلاعات پرداخت، می‌توانید دوره پرداخت را مشخص نماید که قبض‌ها بصورت ماهانه، فصلی یا سالانه برای پرداخت صادر شوند.

انتخاب بازه پرداخت

در صورتی که نیاز به حفظ و آرشیو پیام‌های حساب‌های کاربری و امکان جستجوی خودکار (Archive and Discovery) داشته باشید، می‌توانید با علامت زدن تیک در قسمتی که در شکل زیر مشخص شده است، تعداد میل‌باکس‌های آرشیو و فضای آرشیو را مشخص نمایید.

انتخاب قابلیت آرشیو و تعیین تعداد ایمیل‌ها و فضای مورد نیاز

پس از انتخاب و تعیین موارد این بخش، قیمت محاسبه شده تا این مرحله در بخش پایین صفحه محاسبه شده و نمایش داده می‌شود.

محاسبه قیمت در مرحله تنظیمات

 با کلیک روی دکمه، مرحله بعد به قسمت “محصولات تکمیلی” هدایت خواهید شد.

محصولات تکمیلی

در بخش محصولات تکمیلی می‌توانید قابلیت‌های ارزش افزوده را به بسته موردنظر خود اضافه نمایید. توجه داشته باشید که این قابلیت‌ها در نوع محصول و بسته‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. 

تعیین پشتیبان Backup MX

یکی از این قابلیت‌های ارزش افزوده، سرویس پشتیبان‌گیری توکا است. با انتخاب گزینه backup MX ویژگی‌های سرور پشتیبان را تعیین کنید.

 یکی از این موارد، محل استقرار backup MX است. محل قرارگیری سرور پشتیبان می‌تواند از بین گزینه‌های “داخل ایران”، “خارج ایران” و “هم داخل ایران هم خارج ایران” باشد.

انتخاب محصولات تکمیلی- سرویس بک آپ

انتخاب نوع مجوز

در این قست می‌توانید نوع مجوزی که برای سرویس توکای خود نیاز دارید را از بین گزینه‌های “معمولی” یا “دائمی” انتخاب کنید.

انتخاب نوع مجوز

انتخاب تعداد نود کلاستر

یکی دیگر از قابلیت‌های ارزش افزوده توکا، انتخاب تعداد نود کلاستر برای سرویس توکا است. تعداد نود کلاستر مورد نیاز شما، براساس معماری سرویس و سایر ملاحظات سازمانی، مشخص خواهد شد.

تعیین تعداد نود کلاستر

با انتخاب دکمه “اتمام”، پیش فاکتور سرویسی که انتخاب کرده‌اید مانند نمونه برای شما نمایش داده می‌شود.  

نمونه فاکتور پیش از پرداخت

که در صورت نیاز به هرنوع تغییری در فاکتور، می‌توانید با انتخاب “بازگشت و ویرایش” به مراحل قبل رفته و تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید تا فاکتور جدید صادر شود. 

در غیراینصورت با کلیک روی گزینه تایید و پرداخت، به صفحه پرداخت آنلاین هدایت خواهید شد تا هزینه مربوط به سرویس را پرداخت کنید.

پس از پرداخت موفق، دوباره به داشبورد پنل اپیک هدایت می‌شوید که حالا اطلاعات بسته جدید و هزینه پرداخت شده را در مانده حساب نشان می‌دهد.

بازگشت به داشبورد پس از خرید موفق

مبلغ پرداخت شده بابت سرویس، پس از ثبت استفاده (Usage) و محاسبه آن، در بازه پرداختی که تعیین کرده‌اید، از مانده حساب کسر خواهد شد.

در صورتی که بیش از یک سرویس خریداری شده یا سفارش داده شود، مانند شکل زیر همگی آنها در داشبورد قابل مشاهده است:

اطلاعات سرویس‌های خریداری شده شامل شناسه، نوع سرویس، بسته انتخاب شده، وضعیت پرداخت، دوره پرداخت و تاریخ ایجاد فاکتور است. 

فهرست همه سرویس‌ها در داشبورد

اضافه کردن دامنه به سرویس خریداری شده

پس از این که سرویس مورد نظر خود را خریداری کردید، گام مهم بعدی، ثبت دامنه‌ی خودتان برای سرویس است. توجه داشته باشید که شما برای ثبت سرویس خود نیاز به دامنه‌ای دارید که از پیش آنرا تهیه کرده‌اید و به پنل تنظیمات آن دسترسی دارید.

این دامنه، برای حساب‌های ایمیلی است روی سرویسی که انتخاب می‌کنید تعریف خواهد شد. به عنوان مثال فرض کنید شما مالک دامنه example.com هستید. برای این که حساب‌های کاربری مانند user1@example.com را روی سرویس توکای خود داشته باشید، باید دامنه example.com را به سرویس خود اضافه کنید.

برای این کار لازم است از منوی سمت راست به فهرست سرویس‌ها بروید:

اضافه کردن دامنه به سرویس

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، پس از انتخاب منوی فهرست سرویس‌ها، فهرست تمام سرویس‌های شما نمایش داده می‌شود. در منوی عملیات، برای دامنه‌هایی که فاکتور آنها را پرداخت کرده‌اید، علامت + امکان اضافه کردن دامنه را به شما خواهد داد. در صورتی که هنوز پرداخت فاکتور را انجام نداده باشید، (مانند سطر چهارم) در قسمت عملیات، امکان پرداخت آنها را خواهید داشت تا پس از پرداخت امکان اضافه کردن دامنه برای شما فعال شود.

با انتخاب اضافه کردن دامنه به سرویس، وارد صفحه اضافه کردن دامنه خواهید شد:

اضافه کردن نام دامنه

توجه داشته باشید که نام دامنه باید یک مقدار معتبر باشد و شما مالک آن باشید.

پس از وارد کردن نام دامنه  روی “ذخیره” کلیک کرده و این دامنه برای سرویس شما ثبت خواهد شد.

همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، در بالای صفحه سرویس انتخاب شده شما قرار دارد و در کادر پایین آن، فهرست دامنه‌هایی است که برای این سرویس ثبت کرده‌اید. می‌توانید بیش از یک دامنه برای هر سرویس تعریف کنید. با انتخاب دکمه “افزودن دامنه” این امکان را دارید که دامنه‌های دیگر خود را به این سرویس اضافه کنید. در مثال زیر دامنه example.com و example1.com به این سرویس اضافه شده است.

مرحله بعدی، تایید دامنه است تا ارتباط سرویس شما به دامنه‌تان تائید و نهایی شود.

برای این کار از قسمت عملیات، علامت تیک مربوط به هر یک از دامنه‌ها را انتخاب کنید تا وارد صفحه تائید دامنه شوید.

مشاهده فهرست دامنه‌ها

برای این که مالکیت دامنه‌ ثبت شده را تائید نمائید، در صفحه زیر روش  و راهکار تائید دامنه ارائه شده است. در حال حاضر امکان تائید مالکیت دامنه بر اساس DNS فراهم است. مطابق دستورالعمل زیر رکورد تائید کننده را در میزبان دامنه خود  اضافه کنید:

روش تائید دامنه

پس از اجرای هر چهار مرحله و وارد کردن کد ایجاد شده در فیلد Value/Answer/Destination، کلید تائید را بزنید. در صورتی که هر چهار مرحله را به درستی انجام دهید، عملیات تائید دامنه به درستی انجام شده و دامنه شما با موفقیت به سرویس اضافه خواهد شد.

اضافه شدن موفق دامنه

 و در فهرست دامنه‌ها وضعیت آن به “فعال” تغییر خواهد کرد:

دامنه تائید شده در فهرست دامنه‌ها

حذف دامنه

 در صورتی که تمایل به حذف یک دامنه دارید، کافی است به سرویسی که دامنه روی آن تعریف شده است رفته و در فهرست دامنه‌های سرویس،  دامنه مورد نظر را پیدا کنید. در قسمت عملیات که ستون آخر دامنه است؛ روی علامت سطل زباله کلیک کنید تا آن دامنه حذف شود.

توجه داشته باشید که با حذف یک دامنه، کلیه ایمیل‌هایی که روی آن دامنه ایجاد کرده‌اید هم حذف خواهد شد. این موضوع در پیامی مشابه شکل زیر به شما یادآوری می‌شود:

حذف دامنه

در صورتی که از حذف دامنه اطمینان دارید، کلید “بله حذف کنید” را بزنید تا دامنه حذف شود.

افزودن حساب کاربری در توکا

پس از این که بسته توکای خود را خریداری کرده و دامنه خود را به سرویس خریداری شده اضافه کردید، حالا وقت اضافه کردن حساب‌های کاربری توکاست.

برای این کار از منوی سمت راست در داشبود، حساب‌های توکا را انتخاب کنید.

افزودن تکی حساب

افزودن حساب 

برای افزودن حساب کاربری بصورت جداگانه، می‌توانید گزینه افزودن حساب را انتخاب کرده و به صفحه وارد کردن اطلاعات حساب بروید.

در این فرم، برای ایجاد حساب باید ابتدا یکی از دامنه‌های تائید شده خود را وارد کنید. در این قسمت تنها فهرست دامنه‌های تائید شده قابل انتخاب هستند.

سپس اطلاعات دیگر نظیر نام حساب (username)، نام و نام خانوادگی صاحب حساب و در نهایت گذرواژه را وارد کنید و در انتها کلید ذخیره را بزنید:

افزودن یک حساب کاربری

در صورتی که موارد را به درستی وارد کنید، حساب کاربری توکا ایجاد خواهد شد:

مشاهده حساب ایجاد شده

ویرایش حساب

در صورت نیاز به ویرایش اطلاعات نام و نام خانوادگی یک حساب، پس از انتخاب منوی فهرست حساب‌های توکا، حساب مورد نظر را پیداکنید.

می‌توانید با کلیک روی علامت ویرایش که در شکل فوق نشان داده شده است، وارد صفحه ویرایش حساب شوید. در حال حاضر امکان ویرایش تنها برای نام و نام خانوادگی حساب فراهم است. 

ویرایش حساب

پس از این که نام و نام خانوادگی صاحب حساب را به درستی ویرایش کردید، با زدن دکمه ویرایش پیام زیر برای شما نمایش داده خواهد شد:

اتمام ویرایش حساب

افزودن دسته‌ای حساب

یکی دیگر از روش‌های افزودن حساب، اضافه کردن چندین حساب بصورت دسته‌ای است.

در صورتی که شما تعداد زیادی حساب کاربری دارید بهتر است بجای وارد کردن یک حساب در هر مرحله، تمامی حساب‌ها را داخل یک فایل csv قرار داده و با هم بارگذاری کنید. به این منظور، در صفحه داشبورد و از منوی سمت راست وارد حساب‌های توکا شده و قسمت افزودن دسته‌ای حساب را انتخاب کنید:

افزودن دسته‌ای حساب‌ها

پس از انتخاب افزودن دسته‌ای حساب‌ها، صفحه‌ی زیر را خواهید دید که روش ارسال حساب‌ها را توضیح داده است:

فرمت صحیح فایل حساب‌ها

یک نکته بسیار مهم برای ارسال موفق دسته‌ای از حساب‌ها، رعایت قوائدی است که در این کادر توضیح داده شده است:

1- فرمت فایل حتما باید csv باشد و فایل‌های Excel، Text یا هر نوع دیگری مورد قبول نیست.

2- سطر اول باید مشابه نمونه، نام ستون‌ها را به همین فرمتی که در مثال ارائه شده داشته باشد.

3- ستونها دقیقا باید به همین ترتیب که در مثال ارائه شده باشند.

4- فرمت گزینه ایمیل، کاملا صحیح بوده و دامنه تمامی ایمیل‌ها از دامنه‌های تائید شده همان سرویس باشند.

5- ایمیل‌ها بطور کامل نوشته شوند (testuser@example.com)

6- گذرواژه باید حداقل 6 حرف داشته باشد.

7- فرمت نام و نام خانوادگی صحیح و بدون کاراکترهای غیر مجاز باشد.

8- تعداد حساب مورد قبول باید …… باشد.

پس از ایجاد یک فایل csv با شرایطی که گفته شد، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه انتخاب فایل، آنرا انتخاب کرده و سپس گزینه ارسال را بزنید تا فایل شما مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر به هر دلیلی این فرایند با خطا مواجه شود، دلیل خطا برای شما نمایش داده می‌شود تا بتوانید فایل را اصلاح کرده و مجددا ارسال کنید. در مثال زیر مشاهده می‌کنید که در خط چهارم از فایل، خطای حداقل طول گذرواژه وجود دارد:

گزارش خطا روی فایل

توجه داشته باشید تمامی 8 شرط فوق باید رعایت شوند تا فرمت فایل صحیح باشد.

درصورتی که فایل بدون خطا بارگذاری شود، پیام زیر برای شما نمایش داده خواهد شد:

اتمام بارگذاری موفق فایل

با زدن دکمه بازگشت به فهرست حساب‌ها، تماح حساب‌هایی که در سرویس اضافه کرده‌اید را مشاهده خواهید کرد. 

برای برسی فایل‌هایی که تا کنون آپلود کرده‌اید، می‌توانید از صفحه بالا گزینه فایل‌های حساب آپلود شده را بزنید تا به صفحه زیر بروید:

گزارش فایل‌های حساب‌ آپلود شده

در اینجا گزارش بارگذاری و وضعیت بارگذاری فایل را خواهید دید. برای مشاهده جزئیات بیشتر، در قسمت عملیات، دکمه گزارش که با فلش نشان داده شده است را بزنید تا فایل گزارش را دانلود کنید. گزارش ارسال فایل حساب‌ها در صورتی قابل مشاهده است که بارگذاری حساب‌ها به درستی انجام شود. این گزارش در فایلی که با نام report.csv قابل دریافت است و شامل اطلاعات حساب‌ها و نتیجه بارگذاری آن در سرویس توکاست:

در مثال زیر، می‌بینید که فهرستی حاوی 7 حساب ارسال شده بود و از این فهرست، مواردی که پیش از این در سرویس اضافه شده بودند با پیام “ایمیل قبلا ثبت شده است” مشخص شده و مواردی که با موفقیت اضافه شدند، وضعیت “موفق” دارند.

نمونه فایل گزارش حساب‌های ارسال شده

بازگشت به فهرست حساب‌ها

در صورتی که تمایل به دیدن حساب‌های بارگذاری شده دارید، با زدن دکمه “بازگشت به فهرست حساب‌ها” که در شکل زیر مشخص شده است، می‌توانید حساب‌های بارگذاری شده را مشاهده نمایید:

انتخاب دکمه بازگشت به فهرست حساب‌ها

به این ترتیب، در صفحه حساب‌های توکا تمامی حساب‌های ایجاد شده را خواهید دید:

بازگشت به فهرست حساب‌ها

نحوه ایجاد فایل CSV

در صورتی که تا کنون فایل csv ایجاد نکرده‌اید به ترتیب زیر عمل کنید:

1- برنامه Microsoft Excel را باز کنید. در سطر اول فایل؛ برای ستونهای A تا D مطابق شکل زیر و دقیقا به همان ترتیب عبارتها را وارد کنید.

سپس برای حساب‌های خود، اطلاعات ایمیل، گذرواژه، نام و نام خانوادگی را وارد کنید. حتما توجه داشته باشید که ایمیل باید با دامنه معتبر همان حساب کاربری تعریف شده باشد. در مثال زیر، ایمیل‌ها را برای دامنه @example.com ایجاد خواهیم کرد:

ایجاد فایل حساب با فرمت صحیح

پس از تکمیل اطلاعات حساب‌ها، به قسمت File برنامه Excel بروید و برای ذخیره فایل به فرمت csv مطابق شکل از گزینه‌ی Save as مکان فایل، نام فایل و نوع ذخیره سازی آن‌را انتخاب کنید:

ذخیره فایل با فرمت CSV

در قسمت Save as Type: مطابق شکل، گزینه CSV (Comma delimited) (*.csv) را انتخا بکنید و Save را بزنید.

فایل شما به فرمت CSV ذخیره خواهد شد.

شارژ حساب

در پنل مشتریان اپیک، این امکان برای شما فراهم شده است که حساب خود را بدون نیاز به مراجعه یا تماس با تیم پشتیبانی، شارژ کنید تا مبلغ محاسبه شده بر اساس کاربری سرویس توکا از این حساب کسر شود. 

توجه داشته باشید که شما به اندازه میزان مصرف خود پرداخت خواهید داشت. به عبارتی، مبلغی که برای شارژ حساب شما محاسبه می‌شود، بصورت پویا و بر اساس میزان مصرف و کارکرد حساب‌های ایمیل توکا خواهد بود.

برای شارژ حساب، دو گزینه وجود دارد. گزینه اول، انتخاب گزینه شارژ حساب از منوی سمت راست است. گزینه بعدی هم استفاده از کلید کیف پول در منوی بالای صفحه است. در شکل زیر هر دو گزینه با فلش مشخص شده است: 

شارژ حساب 

پس از این که وارد قسمت شارژ حساب شدید، ابتدا مبلغ مورد نظرتان را به ریال در سطر اول وارد کنید. سپس با انتخاب درگاه پرداخت، گزینه پرداخت را بزنید.

در صورتی که پرداخت شما موفقیت‌آمیز باشد، حساب شما به میزان مبلغی که پرداخت کرده‌اید شارژ شده و این مبلغ به کیف پول شما اضافه می‌شود. 

 مشاهده تراکنش‌ها

تمامی تراکنش‌هایی که در سرویس اپیک انجام داده‌اید، شامل خرید سرویس‌ها و شارژ حساب، همگی در قسمت تراکنش‌های پنل کاربری در دسترس هستند.

برای مشاهده این تراکنش‌ها، دو گزینه وجود دارد که در شکل زیر نشان داده شده است:

مشاهده فهرست تراکنش‌ها

در این صفحه، فهرست پرداخت‌های کاربر برای شارژ حساب یا خرید سرویس نمایش داده خواهد شد.