پلتفرم‌های مختلفی برای راه‌اندازی یک سرویس ایمیل وجود دارد و محصول مایکروسافت اکسچنج (Microsoft Exchange)، یکی از نام‌های شناخته شده در این حوزه است. در این مقاله قصد داریم ابتدا این محصول را معرفی کرده و در ادامه برخی از ویژگی‌های برجسته این محصول را با هم مرور کنیم. همچنین خواهیم دید که برای انتخاب اکسچنج به عنوان یک سرویس ایمیل باید چه مواردی را مد نظر داشته باشیم.

اکسچنج چیست و چه خدماتی ارائه می‌دهد

Exchange Server یک ایمیل سرور و سرور تقویم پیشرفته است که توسط شرکت Microsoft تولید و ارائه شده است. مایکروسافت اکسچنج یک بستر یکپارچه است که در کنار سرویس ایمیل، تقویم پیشرفته، مدیریت مخاطبان و ابزارهای برنامه‌ریزی و همکاری را فراهم کرده است. شرکت مایکروسافت این محصول را به عنوان یک محصول تجاری عرضه کرده است و مشتریان با خریداری آن می‌توانند از اکسچنج به عنوان سرویس ایمیل سازمانی خود استفاده کنند.
سرویس اکسچنج فقط روی سیستم عامل ویندوز سرور که محصول دیگر شرکت مایکروسافت است، پیاده‌سازی می‌شود. همانطور که از نامش پیداست، Microsoft Exchange Server یک سرور یا سرویس دهنده است. بنابراین کاربران یا Clientها برای استفاده از این محصول می‌توانند به آن متصل شده  و از امکانات آن استفاده کنند. دسترسی به سرویس اکسچنج از روش‌های مختلفی امکان پذیر است. برای دسترسی به سرویس اکسچنج، کاربران می‌توانند با تلفن همراه، کامپیوترهای شخصی، تبلت‌های هوشمند و همچنین سیستم‌های مبتنی بر وب وارد سرویس ایمیل خود شده و از امکانات آن استفاده کنند.
اکسچنج در طول زمان تکامل یافته است و اکنون جز اصلی Office 365 است که به عنوان یک -نرم‌افزار به عنوان سرویس- (SaaS) در ابر مایکروسافت به کاربران خود خدمات ارائه می‌دهد.

اکسچنج چیست

قابلیت‌های اکسچنج برای کاربران

سرویس اکسچنج، علاوه بر تبادل ایمیل؛ مجموعه‌ای از قابلیت‌های کاربردی را ارائه می‌دهد که مهمترین آنها این موارد هستند:
 • سازماندهی و مدیریت پیام‌های ایمیل
 • تقویم یکپارچه و قابل به اشتراک‌گذاری در بستر ایمیل
 • مدیریت اسناد و قابلیت به‌ اشتراک‌گذاری با دیگر کاربران
 • یکپارچگی با سایر محصولات Microsoft Office
 • برنامه‌ریزی و مدیریت مشترک وظایف
 • قابلیت جلوگیری از “از دست رفتن داده‌ها” (DLP)
 • امنیت پیشرفته
 • محافظت در برابر ویروس و هرزنامه‌ها
 • جستجوی هوشمند
 • دسترسی بالا در سناریوهای مختلف قطع شدن سرویس
 • سیستم یکپارچه تبادل انواع نامه (فکس، صوتی و متنی و…)
 • امکان اجرای چندین اسکریپت بطور یکجا در سرور از طریق Power Shell
علاوه بر این قابلیت‌ها، سرویس اکسچنج برای سازمان‌هایی که تعداد بسیار زیادی  کاربر ایمیل دارند (نظیر دانشگاه‌ها و شرکت‌های بسیار بزرگ)، بسیار توسعه پذیر و کارآمد است.

نکاتی برای انتخاب اکسچنج به عنوان سرویس ایمیل سازمانی

با وجود این که محصول مایکروسافت اکسچنج یکی از شناخته شده‌ترین سرویس‌های ایمیل است، اما برای این که بخواهید از آن به عنوان سرویس ایمیل سازمانی استفاده کنید، بد نیست جنبه‌های دیگری از این محصول را هم بشناسید:

اکسچنج یک محصول انحصاری با قسمت لایسنس بالا است

اکسچنج به دو صورت آنلاین (ابری) یا نصب روی سرورهای سازمان مشتری عرضه می‌شود و هر دو صورت آن هزینه بالایی برای مشتریان دارد. در حال حاضر قیمت خرید نسخه استاندارد اکسچنج2016 که برای کسب و کارهای کوچک و تعداد بسیار کم کاربر مناسب است، حدود700 دلار است. نسخه تجاری یا حرفه‌ای اکسچنج 2016 هم مناسب کسب و کارهای بزرگ با کاربران بیشتر طراحی شده است و هزینه آن حدود 4000 دلار است.

قیمت طرح‌های ابری یا آنلاین اکسچنج هم به ازای هر کاربر و ماهیانه به شکل زیر است که برای شرکت‌های ایرانی، معادل ریالی این قیمت‌ها بسیار بالا است. ارزانترین پلن ابری مایکروسافت، که فقط سرویس ایمیل ارائه می‌دهد و شامل خدمات (اکسچنج، وان درایو و …) و برنامه‌های آفیس هم نمی‌شود؛ به ازای هر کاربر ماهی معادل 4 دلار است که برای یک شرکت کوچک با 5 کاربر، سالی 240 دلار خواهد بود.

اکسچنج چیست

عدم وجود پشتیبانی رسمی

عدم وجود نمایندگی رسمی شرکت مایکروسافت در ایران یکی از مهمترین مواردی است که سازمان‌ها و  شرکت‌های بزرگ باید به آن توجه داشته باشند. به دلیل وضع تحریم‌های اقتصادی توسط دولت آمریکا، هیچ یک از شرکت‌های آمریکایی امکان حضور و فعالیت در ایران را ندارند. البته اخیرا برخی از شرکت‌های ایرانی در این حوزه اقدام به ارائه خدمات پشتیبانی روی محصولات اکسچنج کرده‌اند، اما به دلیل این که رسما از طرف خود مایکروسافت مجوز ندارند نمی‌توان ارزیابی درستی از دانش فنی و تخصص آنها داشت.

برخورداری از پشتیبانی تخصصی و تمام وقت؛ که با قرارادادهای الزام آور بتواند شرکت ارائه دهنده را متعهد به ارائه سرویس نماید؛ به تنهایی دلیل بسیار مهمی برای انتخاب یا عدم انتخاب یک سرویس ایمیل سازمانی است.

مشکلات امنیتی پی در پی اکسچنج

و در آخر، یکی از موارد بسیار مهمی که پیش از انتخاب اکسچنج به عنوان سرویس ایمیل سازمانی باید مورد توجه باشد، آسیب‌های امنیتی پی در پی است که این شرکت را درگیر کرده و رفع آنها نیاز به به‌روز رسانی‌های مداوم دارد.

در ماه مارس سال 2021 ProxyLogon به همراه سه آسیب‌پذیری مرتبط دیگر کشف و برطرف شد. در جولای همین سال، آسیب‌پذیری ProxyToken رخ داد و  این آسیب‌پذیری منجر به سواستفاده گسترده از سرورهای درون سازمانی اکسچنج شد. در 5 آگوست 2021 نیز، آسیب‌پذیری ProxyShell، شناسایی شد و باوجود افزونه‌های ارائه شده برای رفع مشکل پروکسی شل، سواستفاده از این آسیب‌پذیری بصورت زنجیره‌ای آغاز شد و بسیاری از سازمان‌های دنیا را درگیر خود کرد. پیش از این موارد هم، یک مشکل امنیتی در پایگاه داده «Cosmos DB» سرویس مایکروسافت Azure به وجود آمده بود و هکرها می‌توانستند از این طریق به اطلاعات مشتریان Azure بصورت نامحدود دسترسی داشته باشند.

نتیجه‌گیری

همانطور که دیدیم؛ سرویس ایمیل اکسچنج ابزار بسیار موثری در ارائه خدمات ارتباط سازمانی و تبادل پیام است و قابلیت‌های بسیار زیادی برای کاربران خود فراهم کرده است. اما برای انتخاب این سرویس ایمیل به عنوان سرویس ایمیل سازمانی باید مواردی را مد نظر داشته باشیم. هزینه‌های بالای لایسنس اصلی، عدم حضور تیم پشتیبانی رسمی و عدم امکان عقد قرارداد رسمی با این شرکت از یک‌سو، و آسیب‌های امنیتی پی در پی محصول از سوی دیگر، مسائلی هستند که در انتخاب این سرویس به عنوان یک ایمیل سازمانی تردید ایجاد می‌کنند.

بنابراین؛ یک محصول ارتباط سازمانی با قابلیت‌هایی نزدیک به اکسچنج، که از پشتیبانی حرفه‌ای و تمام وقت برخوردار باشد؛ و در عین حال هزینه‌های تمام شده آن پایین‌تر باشد؛ انتخاب بهتری برای کسب و کارها است. در صورتی که از سرویس ایمیل اپیک به عنوان ایمیل سازمانی خود استفاده کنید؛ با یک تیم حرفه‌ای و با تجربه همراه خواهید بود که خدمات پشتیبانی تمام وقت و در تمام طول سال را به شما ارائه می‌دهند.

اپیک یک راهکار جامع ارتباط سازمانی است که در کنار سرویس ایمیل، تقویم پیشرفته، مدیریت مخاطبان، مدیریت وظایف و مدیریت مستندات را عرضه کرده است. علاوه بر این قابلیت‌ها، پشتیبانی کامل از زبان فارسی، فونت‌های فارسی متنوع، تقویم جلالی و اپلیکیشن‌های اختصاصی تقویم توکا و همراه توکا از دیگر نقاط قوت سرویس اپیک است. برای مشاهده محصولات ابری اپیک به پنل مشتریان اپیک مراجعه کنید. 

سرویس خود را انتخاب کنید

برای خرید ایمیل سازمانی و شرکتی و مشاهده‌ی پلن‌های قیمتی می‌توانید از روش زیر اقدام کنید. یا اگر سؤالی در مورد محصول و ویژگی‌های آن دارید، با کارشناسان اپیک تماس بگیرید.

فهرست مطالب

پست های مرتبط

به ما اعتماد کرده اند