خرید هاست ایمیل یا میزبانی ایمیل؛ یکی از روش‌های ساخت ایمیل سازمانی یا ایمیل اختصاصی است. خرید هاست ایمیل، مزایایی برای سرویس ایمیل سازمانی به همراه دارد و بسیاری از دغدغه‌های مربوط به سرویس ایمیل سازمانی را برطرف می‌کند. اما در کنار این مزیت‌ها، هزینه برخورداری از برخی امکانات نظیر سرویس پشتیبان، آرشیو و … در آن مقرون به صرفه نیست. در این مقاله قصد داریم به معرفی هاست ایمیل پرداخته و مزایا و معایب خرید آن را بررسی کنیم.

هاست ایمیل یا میزبانی ایمیل چیست؟

هاست ایمیل، در حقیقت یک سرور میزبانی شده است که از همه لحاظ برای نصب نرم‌افزار و ارائه سرویس ایمیل پیکربندی شده باشد. ممکن است این سوال پیش بیاید که هاست ایمیل چه نیازمندیهای متفاوتی را باید پوشش دهد. این مسئله به ماهیت سرویس ایمیل برمی‌گردد.

سرویس ایمیل، یک سرویس تبادل پیام است. بنابراین، انتظار می‌رود همواره پیام‌ها را با موفقیت ارسال و با موفقیت دریافت کند. اما چالش‌هایی نظیر دریافت پیام‌های اسپم؛ نرسیدن پیام‌های ارسالی به مقصد یا اسپم شدن آنها؛ از دسترس خارج شدن سرویس ایمیل به دلیل مشکلات فنی و موارد دیگری از این دست، اهمیت استفاده از بستر مناسب را نشان می‌دهد. هاست ایمیل با همین هدف طراحی و تنظیم شده است.

مزیت‌های خرید هاست ایمیل

استفاده از هاست ایمیل، برای کسب و کارهایی که می‌خواهند روی پیام‌ها و محل ذخیره‌سازی سرویس ایمیل سازمانی خود نظارت و کنترل کامل داشته باشند، گزینه مناسبی است. اما این تمام مزیت‌های استفاده از هاست ایمیل نیست. در ادامه با هم برخی از این مزیت‌ها را خواهیم دید:

انتخاب نرم‌افزار برای نصب و راه‌اندازی سرویس ایمیل

در صورتی که شما می‌خواهید از سرویس ایمیل بخصوصی استفاده کنید، می‌توانید با خرید هاست ایمیل، سرویس مورد نظر خود را نصب کنید. البته معمولا شرکت‌هایی که هاست ایمیل می‌فروشند، یک سرویس ایمیل را روی این هاست نصب و راه‌اندازی می‌کنند و در صورتی که سرویس ایمیلی که مد نظر شماست، در تخصصشان نباشد، وظیفه این کار به عهده خود شما خواهد بود.

فضای ذخیره‌سازی بیشتربرای صندوق پست کاربران

 ارائه دهندگان هاست ایمیل؛ انعطاف و پویایی بیشتری روی فضای ذخیره‌سازی دارند. با خرید هاست ایمیل، امکان تخصیص فضای ذخیره‌سازی برای همه یا به ازای هر صندوق پستی کاربران ارائه می‌شود. البته، ممکن است شما در اوایل استفاده از ایمیل سازمانی، نیاز به فضای زیادی نداشته باشید و عملا بخش زیادی از فضای شما در سال‌های نخست، بلااستفاده خواهند ماند.

خرید هاست ایمیل

استفاده از دامنه شخصی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از هاست ایمیل؛ امکان تنظیم سرویس ایمیل روی دامنه اختصاصی (یک یا چند دامنه) متعلق به کسب و کار شماست. البته تمامی سرویس‌های ایمیل ابری و ایمیل‌های سازمانی هم این قابلیت را دارند که سرویس ایمیل را روی دامنه متعلق به شما ارائه دهند.

کنترل و جلوگیری از اسپم و ویروس‌ها

در هاست‌های ایمیل؛ تنظیماتی انجام می‌شود که به طور بالقوه ایمیل‌های مخرب را قبل از ورود به شبکه مسدود کند. اسکنرهای ضد ویروس معمولا در دروازه های SMTP میزبان یا هاست قرار می‌گیرند. برای مقابله با هرزنامه هم مکانیسم‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. این مسئله در تمامی سرویس‌های ایمیل ابری هم کنترل شده و سرویس‌های ایمیل ابری هم از سرویس‌های امنیتی و مدیریت اسپم بهره می‌برند.

مستقل شدن سایت و سرویس ایمیل

یکی از مزایای اصلی خرید هاست ایمیل برای ایمیل‌های کاری این است که میزبانی سرویس ایمیل شما و میزبانی سرویس وب سایت شما را مستقل از یکدیگر نگه می‌دارد. اگر هر دوی آنها را در یک بستر میزبانی کنید، این خطر وجود دارد که همه چیز یک بار خراب شود. زیرا، اگر هاست شما از کار بیفتد، ایمیل شما نیز از کار خواهد افتاد. در نتیجه تا زمانی که مشکل هاستتان برطرف نشود؛ ارتباط خود را با مشتریان به طور کامل از دست می‌دهید.

فراتر از پیام رسانی

استفاده از هاست ایمیل به شما کمک می‌کند که بتوانید ابزار بسیار جامع و کاملی را برای سرویس ایمیل خود انتخاب کنید. امروزه ابزارهای Collaboration یا ارتباط سازمانی، به‌غیر از ایمیل، سرویس‌های جانبی دیگری نظیر تقویم، مدیریت وظایف، مدیریت و سازماندهی خودکار پیام‌ها و امکان استفاده از فضای ابری برای اشتراک‌گذاری مستندات، همه این موارد را می‌توان در یک سرویس ایمیل پیشرفته در اختیار داشت.

امکان تعریف آدرس‌های متعارف

زمانی که راه‌اندازی سرویس ایمیل سازمانی کسب و کار از طریق خرید هاست ایمیل انجام شود، می‌توانید با تعریف ایمیل روی دامنه اختصاصی، حساب‌های کاربری متعارفی نظیر ایمیل info، ایمیل sales،  ایمیل support و … را تعریف کنید تا مخاطبان شما بتوانند پیام خود را بدون واسطه به دست تیم مورد نظرشان برسانند.

معایب خرید هاست ایمیل

به غیر از امکان دسترسی و مدیریت هاست، تمام مزیت‌هایی که در خصوص خرید هاست ایمیل گفته شد، به راحتی در سرویس‌های ایمیل ابری هم قابل دستیابی است. به علاوه سرویس‌های ایمیل ابری مزیت‌های بیشتری هم دارند که در سرویس هاست ایمیل بسیار پر هزینه هستند.

هزینه بالای حفظ پایداری و دسترس پذیری

در مقایسه با سرویس‌های ایمیل ابری که از تکنیک‌های redundancy در لایه‌های مختلف و همچنین استفاده از سرورهای پشتیبان هم بهره می‌برند تا پایداری و دسترس‌پذیری سرویس ایمیل خود را افزایش دهند، راه‌اندازی در هاست ایمیل قطعا هزینه بسیار زیادی خواهد داشت.

هزینه بالا برای سرویس‌های آرشیو و بک‌آپ

یکی از نیازمندی‌هایی که کسب و کارها به آن احتیاج پیدا می‌کنند، جستجو در مستندات قدیمی و پیام‌های گذشته است. این مسئله با استفاده از سرویس‌های آرشیو که به عنوان یک سرویس جانبی در کنار ایمیل عرضه می‌شود، در برخی از سرویس‌های ایمیل ابری وجود دارد. اما راه‌اندازی سرویس آرشیو به تنهایی، هزینه و پیچیدگی فنی زیادی دارد.

عدم امکان پرداخت به اندازه مصرف

زمانی که با خرید هاست ایمیل، اقدام به راه‌اندازی سرویس ایمیل سازمانی می‌کنید باید یک سطحی از سرویس میزبانی را انتخاب نمایید. اما معمولا در سال‌های نخست کاربری، فضای ذخیره‌سازی شما به طور کامل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اما در ایمیل‌های ابری، بدون دغدغه منابع، به راحتی می‌توانید به اندازه مصرف سرویس تهیه کنید و هر زمان نیاز به توسعه داشتید، سرویس را توسعه دهید.

برای انتخاب سرویس مناسب راهنمایی لازم دارید؟

تیم پشتیبانی ما این توانایی را دارند که در تمامی مراحل انتخاب محصول، طراحی راهکار و مهاجرت، شما را همراهی کنند. اگر در انتخاب راهکار یا نحوه مهاجرت به اپیک سوالی دارید با مشاوران ما مطرح کنید.